آموزش سئو

الگوریتم پنگوئن چیست و هر چه در مورد آن باید بدانیم

الگوریتم پنگوئن یا Google Penguin یکی از الگوریتم های گوگل می باشد که در سال 2012 از آن به طور رسمی رو نمایی شد و در همان روز های اولیه رونمایی، بر روی 3.1 درصد کلمات جست و جو شده تاثیر مستقیم گذاشت. البته این کلمات انگلیسی بودند. الگوریتم پنگوئن با هدف امتیاز دادن به سایت هایی که از قوانین گوگل پیروی کرده بودند وارد کار شد و سایت هایی را که از لینک های نادرست و همچنین از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده می کردند تا خود را به صفحات اول جست و جو برسانند جریمه می کند. این الگوریتم تا کنون بیش از 10 بار به روز رسانی شده است که در هر بار به نکات ریز تری توجه کرده و همچنین کار سئو کاران را سخت تر از گذشته کرده است.

الگوریتم پنگوئن چیست و هر چه در مورد آن باید بدانیم

الگوریتم پنگوئن چه اهدافی دارد؟

پنگوئن گوگل به طور کلی دو هدف مشخص برای خود دارد که عبارتند از:

  • بک لینک ها
  • کلمات کلیدی

بک لینک ها

از کار هایی که این الگوریتم گوگل می کند شناسایی بک لینک ها می باشد؛ به این صورت که سایت لینک دهنده و انکر تکست ها را مورد بررسی قرار می دهد تا بداند آیا قصد فریب دادن گوگل را برای به دست آوردن رتبه بالاتر دارید و یا از لینک های طبیعی استفاده می کنید. لنیک گرفتن از سایت ها بی ربط و لینک گیری از سایت های اسپم و … از جمله مواردی می باشد که گوگل در صورت مشاهده سایت لینک گیرنده را جریمه می کند.

آموزش قبلی ما که در مورد پنالتی گوگل بود می تواند برای شما مفید باشد! از دست ندهید!

کلمات کلیدی

از دیگر اهداف الگوریتم پنگوئن می توان به مبارزه با افراط گری در استفاده از کلمات کلیدی اشاره کرد. برخی از سایت ها با استفاده و قرار دادن بیش از حد کلمات کلیدی در صفحات قصد با ارزش جلوه دادن سایت خود را دارند که این کار به دلیل استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی اشتباه بوده و در صورت در دام افتادن سایت خاطی با جریمه رو به رو خواهد شد.

تشخیص جریمه شدن با الگوریتم پنگوئن

جریمه شدن سایت دلیل های زیادی می تواند داشته باشد که از جمله ساده ترین این دلیل ها اسپم کردن سایت توسط کاربران می باشد. اما برای این که تشخیص دهید به وسیله خود الگوریتم پنگوئن جریمه شده اید یا خیر باید در زمان اجرای الگوریتم و یا زمان به روز رسانی آن سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر در آن زمان سایت شما با افت شدیدی رو به رو شد می توان نتیجه گرفت که سایت شما به وسیله الگوریتم پنگوئن جریمه شده است و باید اقدامات لازم برای خارج شدن از این جریمه را انجام دهید.

رهایی از جریمه الگوریتم پنگوئن

زمانی که سایت شما در دام پنالتی می افتد باید ابتدا مشکلاتی که در سایت وجود دارد را برطرف کرده و سپس یک درخواست به گوگل ارسال کنید تا با بازبینی سایت و تشخیص رفع مشکلات سایت را از پنالتی خارج کند اما زمانی که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می شوید دیگر نیازی به ارسال درخواست و … ندارید و تنها باید با برطرف کردن مشکل سایت خود منتظر بمانید تا در بررسی مجدد سایت، از دست پنگوئن خلاص شوید.

الگوریتم پنگوئن چیست و هر چه در مورد آن باید بدانیم

اما کار هایی که باید تا بررسی مجدد سایت انجام داد عبارتند از:

  • حذف کردن بک لینک های خریداری شده.
  • برای کنترل کردن لینک های اسپمی که نمی توانید آن ها را مدیریت کنید باید آن لینک ها را Disavowl کنید.
  • بررسی کردن مطالب و صفحاتی که در آن ها کلمه کلیدی بیش از حد مجاز استفاده شده است و همچنین حذف کردن صفحاتی که بین عنوان صفحه و کلمه کلیدی صفحه رابطه ای وجود ندارد.

الگوریتم پنگوئن برای کامل سازی و پوشش کامل الگوریتم گوگل به وجود آمد تا بتواند با قدرت بیشتری در مقایل سایت هایی که به دنبال بالا آوردن رتبه خود در SERP (Search Engine Result Page) بودند ایستادگی کند.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در ابتدا فقط به عنوان یک فیلتر به حساب می آمد ولی از سال 2016 اعلام شد که این الگوریتم جزئی از هسته اصلی گوگل به حساب می آید.

منبع: ووکامرس 98 مرجع آموزش سئو

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...

بستن