آموزش ووکامرسووکامرس

جستجوی محصولات توسط صفت ها در ووکامرس

هر فروشگاه اینترنتی در ابتدا که دارای محصولات کمتری است و ممکن است محصولات برای کاربران جدید باشند ، مشکلی وجود نداشته باشد ولی وقتی که مدتی از عمر فروشگاه می گذرد و رفته رفته تعداد محصولات در فروشگاه افزوده می شود و تعداد محصولات بیشتر می شود یافتن محصول مورد نظر توسط کاربر بسیار سخت تر خواهد بود .

همچنین اگر شما مشتریان ثابتی را داشته باشید صد در صد آنها مانند روز اول وارد سایت شما نمی شوند و تمامی محصولات را بررسی کنند بلکه دنبال راه راحتتری برای یافتن محصول خود در سایت خواهند بود و آن هم جستجو در سایت شما می باشد چرا که احتمال زیاد مشتریان ثابت شما با نحوه ی کارکرد فروشگاه و محصولات آن آشنا هستند و به شما اعتماد کرده اند پس با هدف خرید وارد فروشگاه آنلاین شما شده و محصول مد نظر را انتخاب و خریداری می کنند .

جستجوی محصولات بر اساس صفت ها در ووکامرس

از مورد هایی که کاربر احساس راحتی بیشتری میکند وجود یک امکان جستجو و فیلتر گذاری پیشرفته است تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز خود محصولات را طبقه بندی کنند و آنها را مشاهده و به برری آنها بپردازند.

فروش اینترنتی به سادگی قابل انجام است و به دلیل وفور مشتری و گستردگی آن میتوان سود بسیار بالایی از آن درآورد اما با توجه به این نکته که پیشرفت چنان حاصل شده است که تمامی افراد بدون داشتن دانش خاص و یا تجهیزاتی که در دسترس نباشد میتوانند به فضای مجازی دسترسی داشته و با توجه به وجود ابزار هایی مانند وردپرس و سایر سی ام اس ها هر کسی میتواند با تلاش کسب و کاری را راه اندازی کند اما اینکه کدام یک از کسب و کار ها میتوانند مداوم باشند و از آن به نحو احسنت استفاده کنند و به عنوان یک کسب و کار موفق در فضای مجازی شناخته شوند باید علاوه بر تلاش هاس مستمر و مداوم به حفظ ظاهر و المان های ارتباطی مشتریان توجه ویژه ای داشته باشند

یک کسب و کار اینترنتی علاوه بر تعریف مشخص و ساختار دقیق نیاز به یک وب سایت حرفه ای دارد که بتوان از آن به عنوان مهم ترین و اصلی ترین پل ارتباطی با مشتری و کسب و کار نام برد نیاز دارند این وب سایت المان های مختلفی دارد از جمله مواردی مانند رابط ظاهری و کاربری مناسب .

مورد ظاهری در ترکیب های رنگی و المان ها و چیدمان آن و مهم ترین بخش یک وب سایت و قسمت آن رابط کاربری است به این معنی که ساختار المان ها و قرار گیری آنها به نحوی باشد که دو هدف عمده از ایجاد بخش ها و دسترسی ها را مشخص و به آن ها برسد اولین و بزرگترین هدف ایجاد یک بخش و المان در وب سایت مانند ایجاد یک منو و فهرست رسیدن به هدف تجاری و غیر تجاری برای مدیر وب سایت و کسب و کار می باشد و هدفی دیگر رسیدن کاربر به آن چیزی که به دنبال آن وارد وب سایت شده است

اگر بتوان این دو را با هم در یک سو قرار داد میتوان از آن به نفع خود استفاده کرد نکته مهم دراینجا این است که به نفع خود سود گرفتن به معنی سودجویی و کار غیر اخلاقی از کاربران نیست محصول یا خدماتی که آنان به دنبال آن هستند مهم و برای شما هم هزینه بر و یا زمان بر بوده است تا بتوانید آن را تولید و برای ارزه آماده کنید پس این یک سودجویی غیر عادلانه نیست ، بگذریم رابط کاربری باید به طوری چیده شود و از آن استفاده کنید که بتوانید بهترین نتیجه را برای رسیدن به دو هدف ذکر شده در بالا استفاده کنید .

در فروشگاه های اینترنتی بخشی که به صورت عرف و معمول وجود دارد قسمت جستجو های پیشرفت ای است که میتوان بر اساس صفت های مختلف محصولات را از یکدیگر تفکیک کرد و آن ها را جستجو کرد به طوری که باید ابزار جستجویی تعریف شود که بتوان بر اساس صفتی مانند رنگ محصولات مشابه در یک دسته بندی را از یکدیگر جدا کرد.

از موارد مهم در رابط کاربری بین فروشگاه های اینترنتی به جستجو های پیشرفته میتوان اشاره کرد به طوری که بر اساس هر ویژگی و صفت در محصولات مشابه بتوان جستجو کرد مانند جستجو بر اساس رنگ و اندازه و این چنین موارد دیگر این کار باعث میشود تا کاربر متناسب با نیاز خود محصول مورد نظر را پیدا کند.
شما باید در فروشگاه اینترنتی خود امکان جستجو بر اساس ویژگی ها یا همان صفت ها را قرار دهید تا مشتریان خیلی راحت به محصول مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند . همان طور که می دانید به ویژگی محصولات در ووکامرس صفت گفته می شود پس می توان به راحتی چنین جستجویی را در فروشگاه خود راه اندازی نمود . به همان صورت که برای قیمت محصولات فیلتر در نظر میگیریم برای سایر موارد در فروشگاه خود نیز می توان فیلتر در نظر گرفت یکی از این فیلتر ها براساس جستجو می باشد که کار را برای کاربران یا مشتریان بسیار ساده می کند.

تعریف ویژگی ها در ووکامرس

در ووکامرس هم به این موضوع که باید برای محصولات یک جستجوی حرفه ای در نظر گرفت و بر اساس فیلتر های مختلف بتوان محصولات را از یکدیگر تفکیک کرد چاره ای اندیشده شده است به طوری که برای هر صفت یک ویژگی تعریف میشود و برای هر ویژگی یک صفت تعریف و در نهایت در محصولات آن را انتخاب میکنند و اینکه ظاهر آنها چگونه باشد براساس قالب یا استفاده از افزونه هایی مانند افزونه نمایش ویژگی های رنگ و اندازه به صورت گرافیکی در محصولات ووکامرس است.

میتوانید برای محصولات خود چند قیمت مختلف تعریف کنید به طوری که بر اساس هر ویژگی و صفت های موجود آن قیمت نیز تغییر کنید مانند زمانی که شما میخواهید یک محصول را در چند اندازه مختلف به فروش برسانیدکه مسلما هر محصول در سایز های مختلف باید یک قیمت متفاوت داشته باشد.

استفاده از ویژگی ها در ووکامرس چندین مزیت دارد که به شرح و توضیح آنها خواهیم پرداخت باید همواره به انی نکته توجه کنید که ویژگی هایی که برای محصولات در نظر میگیرد همگام با محصول باشد و آن محصول با آن ویژگی برای شما موجود باشد برای مثال یک محصول را میتوانید با رنگ های مختلفی از جمله آبی ، قرمز ، سبز و زرد قرار دهید اما اگر یکی از این رنگ ها را نداشتید باید آن را پاک کنید چرا که در صورت سفارش باید همان رنگ را برای کاربر ارسال کنید .

خب این امر در صورتی که تعداد محصولات کمی دارید شدنی است به طوری که فرض کنید ده محصول دارید که از چهار رنگ مختلف برای آن استفاده شده است و از هر کدام به تعداد پنج عدد محصول درانبار دارید اگر هر کدام زود تر تمام شود برای مثال محصول شماره یک شما رنگ قرمز آن تمام شده است شما میتوانید به صورت دستی وارد ویرایش محصول شده و آن را از رنگ های محصول حذف کنید یا اینکه میتوانید جایگزینی برای آن تعریف کنید اما توجه به این موضوع که در حال حاضر تعداد محصولات شما کم است و این کار شدنی می باشد .

اما اگر تعداد محصولات شما بالا باشد چه خواهید کرد در این صورت باید سیستم به صورت اتوماتیک عدم موجودی رنگی در محصول را شناسایی و آن را به صورت ناموجود قرار دهد برای اینکه بتوانید چنین کنید لازم است از ویژگی ها استفاده کنید یا ایکه خود رنگ ها را قرار دهید نمیتوانید در هر محصول توضیحات تکراری را وارد کنید و انتظار داشته باشید که به یک صورت بتواید در تمامی محصولات نمایش دهید برای مثال همان رنگ را شما نیاز دارید تا با مربع های رنگی در توضیحات هر محصول نمایش دهید اینکار را متیوانید در قسمت توضیحات کامل محصول بنویسید و برای هر محصول یک استایل تعریف کنید یا اینکه یک استایل خاص تعریف کنید که اگر از آن استقاده شده باشد خاصیت مربوط به آن را نمایش دهد اما اگر بخواهید بر اساس همان رنگ ها محصولاتی را جستجو کنید به مشکل خواهید خورد قطعا برای آنکه چنین مشکلاتی نداشته باشید باید از ویژگی ها استفاده کنید.

استفاده از ویژگی ها باعث میشود بتوانید فیلتر گذاری حرفه ای داشته باشید و برای جستجو کاربر بتواند با جزئیات بهتر محصول مورد نظر را پیدا کند و در توضیحات محصول امکان نمایش ویژگی ها به صورت حرفه ای وجود دارد. که به صورت پیشفرض این کار با استفاده از تب ها می باشد.

ما برای هر یک از محصولات خود در فروشگاه صفات یا ویژگی هایی را تعریف نموده ایم و در قسمت ویژگی ها برای هر محصول قرار داده ایم سپس اگر ویژگی های ما دارای انواع مختلفی بودند برای آنها نیز انواع تعریف و در نظر گرفته ایم و در آخر نیز به بخش محصولات رفته و محول مورد نظر را انتخاب و ویژگی های مخصوص آن را به محصول اختصاص داده ایم . شما ویژگی های خود را به صورت متغییر ایجاد کرده و سپس به محصول اختصاص دهید .

برای آنکه درفروشگاه خود از ویژگی ها بتوانید استفاده کنید یا جستجوی پیشرفته داشته باشید لزومی به نصب افزونه خاصی نیست و میتوان با استفاده از خود ووکامرس در قسمت ویژگی ها از این امکان ووکامرس بهره بگیرید کافیست تا برای مدیریت بهتر ابتدا به بخش ویژگی ووکامرس وارد شده و سپس یک ویژگی مانند رنگ یا اندازه بسازید و سپس پس از ساخته شدن بر روی آیکون چرخ دنده که بع معنی تنظیمات است کلیک کنید تا به صفحه ویرایش صفت های این ویژگی وارد شوید و صفت های آن را وارد کنید برای مثال در ویژگی رنگ باید رنگ ها را وارد کنید مانند قرمز ، آبی و ..  سپس ذخیره کنید حال میتوانید وارد محصولات شده و محصول خود را ایجاد کنید در قسمت انتهایی محصول که قیمت و موجودی آن را وارد میکنید میتوانید ویژگی ها را نیز انتخاب کنید تا در محصول وارد شود .

یک کاربرد دیگر ویژگی ها برای ایجاد کردن محصولات متغییر می باشد که به صورت مفصل در رابطه با آن در یکی دیگر از آموزش ها صحبت خواهیم کرد اما پس از ایجاد ویژگی در قسمتی که نوع محصول را میتوان انتخاب کرد بالا تر از قسمت قیمت گذاری محصول میتوانید محصول متغییر را انتخاب کنید ، محصول متغییر به این معنی است که میتوانید برای تک تک ویژگی های محصول خود یک قیمت گذاری خاص داشته باشید برای مثال در محصول کفش میتوانید برای رنگ قرمز یک قیمت و برای رنگ دیگر قیمتی دیگر وارد کنید.

جستجوی محصولات توسط صفت ها در ووکامرس

حال باید محصولات را بر اساس ویژگی ها فیلتر نماییم . پس به بخش نمایش سپس ابزارک ها بروید . البته توجه داشته باشید این ابزارک ها بر روی تمامی ستون ها عمل نمی کند و تنها بر روی ستون های مربوط به فروشگاه کار می کند .

ما در قالب ووکامرس خود از main sidebar به عنوان ابزارک سایت استفاده می کنیم حال می خواهیم ابزارکی را در این جایگاه قرار دهیم . ابزارک مورد نظر خود را انتخاب و برای آن عنوانی را در نظر بگیرید و بعد خاصیت که همان ویژگی هاست را تعیین کنید و نوع نمایشی را بر روی لیست یا کرکره ای قرار داده و نوع جستجو ی خود را تعیین نمایید یعنی دو گزینه ی “و” یا “یا” را باید در نظر داشته باشید .

تفاوت “و” و “یا”

ابزارک لایه کنترل ووکامرس از دو عملگر “و” و “یا” استفاده میکند:

  • زمانی که دو صفت با یا به هم وصل می شوند ، محصولاتی را به شما نشان می دهد که حداقل یکی از این دو صفت را داشته باشند
  • زمانی که دو صفت با و به هم متصل می شوند ، این به این معنی است که محصولاتی را باید نشان دهد که حتما هر دو صفت را دارا باشند .

به این صورت میتوانید ویژگی های محصولات را برای فیلتر گذاری انتخاب و استفاده کنید استفاده از ویژگی های محصولات شاید کمی وقت گیر تر به نظر برسد اما این فروشگاه شما را به مراتب حرفه ای تر می کند که میتوانید کاربران را به آنچه نیاز دارند سوق دهید هدف گذاری اینکه در فروشگاه شما چه محصولاتی به فروش برسد با شماست ولی خرید با مشتریان است پس باید به گونه ای اینکار را انجام دهید که مشتریان شما به ساده ترین روش های ممکن به کلیه بخش ها دسترسی داشته باشند و بتواننند با جزئیات بیشتر محصول مورد نظر خود را پیدا کنند.

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...

همچنین ببینید

بستن
بستن